Kas oled autoga tõeliselt raju tormi keskmesse sattunud?
Tõsi, Eestis ei ole vaja trotsida tornaadosid ega ohtlikke orkaane. Aga ka kodumaised tormid võivad autojuhtidele parajaks väljakutseks osutuda. Viimastel aastatel on meie ilm aina heitlikumaks muutunud, mistõttu kerkib tormide teema aktuaalsemaks.
Iga autojuht saab teha praktilisi samme, et tagada tormise ilmaga riskide maandamine ja kõrgem ohutustase. Selles blogipostituses uurimegi lähemalt, mida peaksid ette võtma, et tormituulte räsides kahjusid võimalikult nullilähedaseks viia.
#1: Väldi tormi küüsi sattumist
Esmane soovitus on vältida tormiga sõitmist. Kui tead ette, et peatselt saabuvad tormised tuuleiilid ja ränk sadu, siis tasub plaane vastavalt sättida. Nutikas ja kohusetundlik planeerimine võib ära hoida auto- ja inimkahjustusi.
#2: Tunneta ohte adekvaatselt
Olles siiski tormi ajal sõiduteel tuleb hinnata adekvaatselt kõiki kaasnevaid riske.
Siin on põhilised faktorid, mis muudavad tormi ajal liiklemise tavapäraste oludega võrreldes kordades ohtlikumaks:
- Vesiliug. Ka suurematel maanteedel võivad tekkida veelombid, mis kasvatavad vesiliu riski. Neile loikudele lisaks muudab olusid raskemaks teede libedus ja kehv nähtavus.
- Rahe. Taevast alla tärisev rahe kujutab endast olulist ohtu stabiilsele sõidule. Nii mõnedki autojuhid hakkavad muretsema raheterade poolt tekitatud kahjustuste üle. Selle tulemusel võib tähelepanu teeoludelt liikuda mujale ning omakorda õnnetusse sattumise riski tõsta.
- Tuul. Nagu eelnevalt mainitud, siis Eestis ei pea tornaadosid kartma. Siiski tekitavad tugevamad tormituuled mitmeid lisariske. Teele võib ootamatult lennata prügi ja oksi. Sinu auto ette võib prantsatada murdunud puid, reklaamitahvleid ja elektriliine. Lisaks eelnevale säilib oht, et tuul lükkab nii sinu kui kaasliiklejate auto trajektoore, tekitades sellega täiendavat avariide riski.
#3: Vali sobiv sõidukiirus
Nii mõnedki autojuhid hakkavad tormi ajal kiirustama. Kuigi nad saavad kainelt aru, et see tõstab õnnetuse tõenäosust, siis miski nende sees ütleb, et parem on kiiremini koju jõuda.
Taolist emotsionaalselt lähenemist ei saa endale lubada. Tormi ajal kiirustades või isegi maksimaalse lubatud sõidukiirusega liikudes võid panna ohtu nii enda kui teiste elud. Vähenda kiirust tunduvalt vastavalt oludele. Nii jääb piisavalt aega ümbritsevatele ohtudele reageerimiseks.
#4: Hoia autos vajalikku varustust
Tormi ajal muutub esmaabikomplekti omamise vajadus veelgi tähtsamaks. Kindlasti võiks sõiduautos olla taskulamp, akupank, vesi ja kõrge kalorsusega suupisted.
Filmidest tuntud kriisiolukorrad võivad ka kodumaistes tingimustes tõelisuseks saada. Tuletagem meelde 2010. aasta 10. detsembrit, kui Tallinna-Narva maantee 119. kilomeetril Padaorus jäid lumevangis sõidukitesse kinni umbkaudu 600 inimest.
Pikk jutt lühidalt: Kuidas säilitada tormise ilmaga sõiduturvalisus?
Tormine ilm nõuab hoolikat kaalumist: kas pean rooli istuma? Kui tegu pole hädaolukorraga, siis pigem jäta alati sõit ära. Kui aga oled juba roolis, siis jälgi, et…
- Sinu sõidukiirus oleks kohandatud vastavalt oludele.
- Sa hoiad silma pealt kõikide ohufaktoritel nagu tuul, vesiliug, rahe ja teetakistused.
- Sinu autos oleks akupank, esmaabikomplekt, taskulamp, vesi ja suupisted.