Eesti talved pakuvad muutlikku ja kapriisset ilma. Kuigi viimastel aastatel on lükkunud püsivate miinuskraadide saabumine hilisemaks, siis varem või hiljem mattuvad majad ja metsad ikkagi lumevaiba alla.
Seepärast tekib paljudel talvisel perioodil autorenti plaanivatel inimestel õigustatud küsimus:
Lisaks jääb õhku kahtlus, kas mõni automark või -tüüp on krõbedama temperatuuriga vastupidavam?
Selles artiklis uurimegi lähemalt talvel auto rentimisega seotud põhilisi teadmisi ja soovitusi.
Loodame, et neist on sulle kasu, kui plaanid oma järgmist talvist väljasõitu rendikaga teha või võtad külmakuudeks sõiduki mõistliku täisteenusrendiga.
#1: Talverehvid olgu all
Tee kindlaks, et rendiauto on valmis talvisteks oludeks. Seejuures on talverehvid oluline aspekt. Eestis on talverehvide kasutamine kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Küll aga on üldiselt lubatud talverehvidega sõita 15. oktoobrist kuni 31. märtsini. 2019. aastal tegi Eesti Politsei erandi, lubades naastrehve juba 6. oktoobrist. Sarnase loa rakendamine 2020. aastal sõltub jooksvatest ilmastikuoludest.
#2: Korralikult täidetud kütusepaak
Tangi kütust pigem kohe, kui märkad, et mõõdik näitab vähem kui poolt paagitäit. Talvistes oludes tähendavad pikad liiklusummikud või rasketes teeoludes kinnijäämine suvega võrreldes rohkem riske. Seega, ära unusta talvist põhimõtet: kütus võrdub küte!
#3: Viska labidas pakiruumi
Kas plaanid sõita maapiirkondades, kuhu lumetormide korral sahad ruttu (või üldse!) kohale ei jõua? Sel juhul tasub panna pakiruumi valmis mõõduka suurusega labidas. Kehvemates oludes võib see osutuda äärmiselt kasulikuks vahendiks. Samuti tasub autosse omada harja ja jääkaabitsat.
#4: Kindlustustingimused kindlasti selgeks
Kindlustustingimused tasub igal hooajal selgeks teha. Kuid talviste tingimuste korral soovitame neile eraldiseisvalt tähelepanu pöörata. Pole sugugi saladus, et talvisel perioodil tõuseb maanteedel liiklusõnnetuste ja avariide risk. Seepärast on vajalik mõista omavastutuse suurust ja võimalusi juurde maksta, et isikliku vastutuse summa miinimumi viia.
#5: Laetud mobiiltelefonid
Kuigi lõviosal tänapäevastest rendiautodest on USB laadimise võimalus, tasub ikkagi valmis olla erakorralisteks juhtumiteks. Seega, lae telefon ja jäta igaks juhuks autosse täiendav USB-laadimisjuhe. Probleemide korral saad rutem endale abi kutsuda.
#6: Vali õiged sõiduvõtted
Kogenud juhtidele võib järgnev soovitus tunduda liigsena, ent siiski ei jookse ükski meeldetuletus mööda külge alla. Kindlasti vali talvel hoolikalt ilmastikuoludele vastav sõidukiirus. Pea meeles, et punane ring tähistab maksimaalset lubatud kiirust, mitte tingimata igas olukorras kohustuslikku spidomeetri näitu. Samuti on jäistes, märgades ja lumistes teeoludes äärmiselt vajalik hoida keskmisest suuremat pikivahet.
BOONUS: Milline auto talveks rentida?
- Linnasõidud ja suured maanteed
Sind aitavad talvel kõige rohkem õiged sõiduvõtted ja mõistlik planeerimine.Konkreetsest autotüübist enamikel olukordadest suurt vahet pole.
- Maasõidud ja kõrvalteed
Keerulisemates tingimustes on 4×4 veoga maasturid hea idee. Väikese ja madala põhjaga autoga ei pruugi kõikidest kohtades niivõrd kergesti läbi saada, eriti juhul, kui hiljuti on üle käinud suurem lumetorm.
Lõpp-sõna: mida peaks teadma auto rentimisest talvel?
Soovid turvalisemat ja mugavamat talvist autosõitu rendikaga? Tee kindlaks, et lähtud järgnevatest juhtnööridest:
- Kütust paagis alla poole? Täida ära!
- Vali alati oludele kohased sõiduvõtted.
- Lae mobiiltelefon enne pikemaid sõite ja võta laadija autosse kaasa.
- Uuri hoolikalt rendiauto kindlustustingimusi.
- Kontrolli, et rendiauto rehvid vastaksid nõuetele.
- Igaks juhuks hoia pakiruumis labidat.