Istmesoojendus pakub küllaga mugavust hilissügistel ja talvistel sõitudel.
Kodumaises kliimas võtame istmesoojenduse olemasolu iseenesestmõistetavalt. Vähemalt uuemate autodega sõites.
Krõbedamate ilmade korral muutuks soojenduseta autos viibimine üsna talumatuks.
Küll aga liigub netiavarustes ringi hirmujutte istmesoojenduse kasutamise tagajärgede kohta. Väidetavalt võib püsiv kasutus tuua meestele kaasa tervisehädasid. Peale selle ehmatab autoomanikke kuuldus nagu istmesoojendus võiks kergesti tulekahju tekitada.
Järgnevalt uurimegi lähemalt sõiduauto istmesoojendusega seotud müüte. Samuti teeme ülevaate põhilistest asjadest, mida peaksid oma auto istmesoojenduse süsteemide kohta kindlasti teadma.
#1: Tunne istmesoojenduse töötsüklit
Istmesoojendust pole vaja hoida terve sõidu vältel sees. Kui esialgne soojendus on tehtud, siis piisab pikaks ajaks vaid paigal istumisest. Sinu keha ja istme vahel tekib soojusvahetus ja püsivamalt kõrgema temperatuuriga ühispind.
#2: Säti astmeline istmesoojendus pigem madalale tugevusele
Kui su autosse on paigaldatud astmeline istmesoojendus, siis arvesta, et maksimumsätet läheb harva vaja. Niivõrd korralik kuumutamine tuleb kõne alla pigem äärmiselt külmade kraadide korral.
Näiteks viie astmega soojenduse puhul piirdu tavalise ilma puhul pigem astmetega 1-3. See on säästlikum lähenemine.
#3: Käivita auto enne soojenduse sisse lülitamist
Talvistel perioodidel võib tekkida kiusatus esimese asjana istmesoojendus sisse lülitada. Siinkohal tasub meeles pidada, et auto istmesoojendus tarbib rohkelt voolu. Sisselülitus enne käivitust võib aegunud või tühjenevast akust viimase välja võtta ning käivitamiseks ei jääkski enam jõudu. Võimalusel on mugavaks abinõuks masina kaugkäivitus elektrilise eelsoojendiga.
#4: Hoia lemmikloomi kuumuse eest
Lemmikloomi võiks hoida alati võimaluse korral istmesoojendusest eemal. Inimeste soojataluvus erineb lemmikloomadest, mistõttu ei ole mõistlik riske võtta. Pealegi ei jaotu lemmiku keharaskus võrdsel määral inimestega. Seeläbi võib kütteelement kahjustusi saada ja töötamast lakata.
Millised on istmesoojenduse enim levinud müüdid?
Istmesoojenduse kohta liigub ringi mitmesuguseid müüte. Mõnevõrra võib neile tõsi taga olla, ent siiski ei tasu järgnevaid uskumusi üks-ühele tõe pähe võtta.
- Istmesoojendus tekitab hemorroide. See väide pole püsivat tõestust leidnud.
- Meeste seksuaaltervis saab istmesoojendusest kohese löögi. Pikaajaline kuumus ei mõju tõepoolest meeste seksuaaltervisele hästi. Mõistlikult rakendatud madalad temperatuurid ei vii aga kohese viljatuseni.
- Sõiduautode istmesoojendus viib kergesti tulekahjudeni. Tõepoolest võib kurbade asjaolude kokkulangemisel istmesoojendus põlengu tekitada. Aga sel juhul hüüab õnnetus siiski tulles: ohutusnõuete eiramine, elektrisüsteemi rikete ignoreerimine jm.
Pikk jutt lühidalt: Mida peaksid teadma sõiduauto istmesoojendusest?
Istmesoojendus on meie kliimas vajalik lisa, mida pakutakse tänapäeval enamikul autodel baasvarustuse osana. Siin on meie põhilised soovitused istmesoojenduse turvaliseks ja mõistlikuks kasutuseks:
- Kõigepealt käivita auto ja alles seejärel lülita istmesoojendus sisse.
- Hoia lemmikloomi istmesoojendusest eemal nii elemendi kahjustuse vältimise kui lemmiku tervise hoidmise eesmärgil.
- Panusta tavalise talveilmaga astmelist soojendust kasutades pigem madalamatele sätetele.
- Hoidu terve sõidu vältel istmesoojenduse sees hoidmisest, et säästa energiat ja vältida ülekuumenemist.