Plaanid osta kasutatud auto?
Kasutatud auto soetamine nõuab küllaga eeltööd. Kui ostad esimesena silma torganud odavaima auto, siis võib sind ees oodata küllaga kulutusi remondile. Võib-olla peab eelmise omaniku poolt üles vuntsitud romu hoopiski peatselt maha kandma.
Pole sugugi saladus, et kasutatud autode turul leidub küllaga autosid, mille tehniline seisukord on alla igasugust arvestust. Mõnikord on omanikud ausad ja müüvadki autot varuosadeks. Kahjuks alati see nii ei ole.
Seepärast tuleb igal kasutatud auto otsijal olla eriti valvas! Selles blogipostituses vaatame üle põhilised nipid ja soovitused, mis aitavad sul kasutatud auto ostmist võimalikult sujuvaks muuta.
#1: Kontrolli põhjalikult tausta
Õnneks saad Eestis alati uurida, mis on autoga ostmise hetkeni toimunud. Nii mõnedki suuremad probleemid ja võimalikud murekohad kajastuvad riiklikes andmebaasides. Praktikas tähendab see, et võiksid uurida tausta järgnevates andmebaasides:
- Maanteeameti sõiduki taustakontrollis saad ülevaate auto põhiandmetest, tehnoülevaatuse ajaloost, liikluskindlustuse kehtivusest, detailandmetest ja sõidukiga tehtud toimingutest.
- Margiesindusest saad teha VIN-koodi põhjal päringut senise hooldusajaloo kohta.
- Uuri Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehte, et välja selgitada, millistes liikluskahju juhtumites on antud sõiduk osalenud.
NB! Kui ostad kasutatud auto välismaalt, siis kontrolli vastava riigi andmebaasist sarnane info üle. Nimelt puudub Euroopa Liidus ühtne autoregister, mistõttu pead taolise teabe eraldiseisvast andmebaasist üle vaatama. Enamasti on see ainult lähteriigi ametlikus keeles, nii et vaja võib minna Google Translate või muu sarnase tõlkeäpi olemasolu.
#2: Lase teostada tehniline kontroll
Parim lähenemine on sooritada tehniline kontroll margiesinduses. See võib aga olla liialt kulukas või pidurdab otsust ajagraafiku kitsikus. Sel juhul võid teha mõne usaldusväärse teenusepakkuja juures tehnoülevaatuse.
#3: Tee korralik proovisõit
Väike tiir platsil ei too välja auto seisukorra ja käitumise tõelist palet. Seepärast panusta võimalikult pika proovisõidu tegemisele. Muuhulgas on vajalik sõita maanteel 90 kilomeetrit tunnis, et näha, kas kõik käigud toimivad ja milliseid häid või halbu signaale sõidu käigus võib märgata.
#4: Veendu tehnonõuetele vastavuses
Kas teadsid, et nii mõnedki populaarsed autode ümberehitused viivad tehnoülevaatusel mittesooritatud tulemuseni?
Tee enne ostmist kindlaks, et kõik põhilised sõiduki omadused vastavad tootja poolt ette nähtud standarditele. Enamik kõrvalekalletest ei ole Eestis tehnonõuete mõistes lubatud.
Pikk jutt lühidalt: Kasutatud auto ostmise ABC
Kui plaanid osta kasutatud autot, siis veendu sõiduki heas korras ja müüja usaldusväärsuses. Siin on meie põhilised soovitused:
- Teosta tehniline kontroll ülevaatuspunktis või margiesinduses.
- Veendu, et autole pole tehtud illegaalseid ümberehitusi.
- Kontrolli kõikidest andmebaasidest sõiduauto tausta.
- Tee pikem proovisõit, seejuures kindlasti ka suuremal maanteel.